Q&A sa Andreom Eschle, direktorkom odeljenja za razvoj proizvoda
Kao i kod svakog aspekta ljudskih resursa, pravi uspeh u obračunu zarada ogleda se u uticaju koji ima na zaposlene. Naše istraživanje otkriva da je više od trećine evropskih zaposlenih primetilo greške u obračunu zarada u poslednjih godinu dana, a podaci pokazuju da je veća verovatnoća da će ti zaposleni aktivno tražiti posao. Pitali smo Andreu Eschle kako da odredi prioritete u iskustvu zaposlenih kada je u pitanju strategija obračuna zarada i kada se razmatra u koju tehnologiju obračuna zarada treba investirati.
Articles
U periodu obeleženom ekonomskim fluktuacijama i rastućom finansijskom neizvesnošću, finansijsko blagostanje zaposlenih postalo je kritična briga za organizacije širom Evrope. Nedavni podaci iz drugog evropskog barometra o siromaštvu i nesigurnosti otkrivaju da 29% Evropljana smatra da su u nesigurnoj finansijskoj situaciji. U međuvremenu, naše novo istraživanje pokazuje da 37% evropskih zaposlenih doživljava finansijski stres, naglašavajući hitnu potrebu da se poslodavci okrenu finansijskom blagostanju kroz inovativna rešenja.
U svakoj organizaciji, sistemi obračuna zarada imaju direktan uticaj na zadovoljstvo i zadržavanje zaposlenih. Međutim, zabrinjavajuće je da se mnoge kompanije i dalje bore sa osnovama obračuna zarada. Značajan deo radne snage suočava se sa kašnjenjem u plaćanju i netačnim obračunom zarada, što dovodi do konkretnih efekata na fluktuaciju zaposlenih čak i u 2024. godini. Naše istraživanje pokazuje da 29% zaposlenih koji su plaćeni kasno nekoliko puta u proteklih godinu dana, aktivno traže novi posao, u poređenju sa samo 10% onih koji su uvek bili plaćeni na vreme. Slično tome, 25% zaposlenih koji su doživeli pogrešne isplate u proteklih godinu dana traže posao, nasuprot 9% onih koji su primili tačne plate. Ovo naglašava ključnu vezu između efikasnosti obračuna zarada i zadržavanja zaposlenih.