
5 Ključnih elemenata za izgradnju radnog okruženja zasnovanog na veštinama
Tradicionalno, rad podrazumeva izvršavanje liste zadataka iz opisa posla. Ali sve više kompanija prepoznaje ograničenja fiksnih uloga i prelazi na pristup zasnovan na veštinama. Ako vam se ovo čini kao velika promena, ne brinite! Evo 5 ključnih elemenata za uspešan početak.
Ključni element #1: Novi način razmišljanja
Teško je zamisliti rad bez fiksnih poslova, ali je lako uočiti izazove koje donosi tradicionalna organizacija rada. Timovi često rade u izolaciji, sa lošom komunikacijom. Zaposleni su nedovoljno iskorišćeni jer njihov opis posla ne uključuje nešto u čemu se zapravo ističu. Jedini način da se reši ove izazove je novi pristup organizaciji rada i zapošljavanju. Umesto da se pridržavate strogih zahteva pojedinačnog tima, pokušajte da potražite kompetencije i sposobnosti koje nedostaju na nivou kompanije.
Ključni element #2: Okvir za mapiranje veština
Naravno, moguće je regrutovati prema veštinama samo ako znate gde su praznine u znanju. Ovo je mesto gde mapiranje veština dolazi u igru. Pravi HR partner može vam pomoći da razvijete okvir za organizovanje veština zaposlenih u skladu sa vašim prioritetima i budžetom. Postoji mnogo načina za prikupljanje podataka – od samoprocene do procene menadžera i testova sposobnosti. Dobijeni inventar vještina postaje neprocjenjivo sredstvo za strateške odluke o upravljanju talentima, obrazovanju i zapošljavanju.
Ključni element #3: Učenje izvan okvira
Nove veštine ne dolaze samo sa novim zaposlenima. Od ključnog je značaja da se zaposlenima pruže mogućnosti učenja, uključujući veštine koje možda nisu odmah povezane sa njihovom trenutnom ulogom. Meke i prenosive veštine osnažuju zaposlene, poboljšavaju svoje radno iskustvo i pružaju veću fleksibilnost u karijeri. Takođe je važno podstaći zaposlene da nauče tehničke veštine koje prevazilaze njihov opis posla, pod uslovom da im pružite mogućnosti da primene ove veštine.
Ključni element #4: Interno tržište talenata
Radno okruženje zasnovano na veštinama ne može da funkcioniše bez fleksibilnosti – a to uključuje mogućnosti za primenu novih talenata unutar kompanije. Učinite internu mobilnost prioritetom stvaranjem internog tržišta talenata i obezbeđivanjem vidljivosti svih novih uloga u organizaciji. Na taj način, čak i pre nego što zaposleni odluče da nauče nove veštine, oni znaju kako mogu da ih koriste u kompaniji. Pregledavanje dostupnih uloga može ih inspirisati da razmotre nove smjerove koji mogu biti bolji za njih u smislu potrebnih vještina, sati ili lokacije.
Ključni element #5: Agilne uloge i odgovornosti
Promena uloga je jedna od opcija, ali mnogi zaposleni žele više raznolikosti u svom poslu bez prelaska na novu poziciju u potpunosti. Povećajte angažman i motivaciju omogućavajući vam da fleksibilno proširite ili suzite uloge na poslu, u zavisnosti od ambicija, potreba ili ograničenja zaposlenog. Ovo će smanjiti rizik od nedostatka ključnih veština u slučaju bolesti ili odlaska zaposlenih, a takođe će povećati stope zadržavanja talenata jer će zaposleni biti sigurni da mogu da razgovaraju o svojim opcijama sa svojim menadžerom pre nego što traže mogućnosti izvan kompanije.